Drahonín
Dnes je neděle 21. 7., svátek má Vítězslav

Aktuality

Možnost brigád

Obec Drahonín nabízí možnost placené brigády (údržba zeleně, sečení, atd..) pro informaci se ptejte u starosty obce. Děkujeme

rss RSS


Počasí

počasípočasípočasíKulturní akce Koruna Vysočiny

Seznam akcí

 

TOPlist

Hasiči

V roce 2007 jsme si připomněli 120 let od založení dobrovolného hasičského sboru Drahonín. Podnětem ke vzniku hasičského sboru byl oheň v červnu 1877, který byl způsoben neopatrností čeledína na statku pana Záklasníka č.p. 6. Oheň pohltil nejen Záklasníkovu stodolu, ale i stodolu sousední, tj. u č.p. 7.

Sbor měl 24 zakládajících členů. Prvním předsedou hasičů se stal František Chyba a náčelníkem Antonín Šimek. Obec svému sboru zajistila skladiště a zakoupila stříkačku, výzbroj a výstroj.

Sbor hasičů byl i nositelem kulturního rozvoje obce. Jednak vznikla hasičská knihovna, byly pořádány hasičské plesy (viz. dochovaná pozvánka na ples 22.1.1899 od 18:00 v hostinci F. Chyby) a organizována spolková činnost.

Mimořádně velký požár vypukl 26.3.1910 na bílou sobotu v 8:00 hod, tj. v době, kdy většina obyvatel byla v kostele na mši. Oheň zničil usedlosti č.p. 21 (Rousova), č.p. 22 (Kučerova) a č.p. 20 (Vojtova), kde uhořel čtyřletý chlapec. U Kučery č.p. 19 a u domkáře Vojty shořely stodoly.

V roce 1924 bylo pořízeno vlastní jeviště a byl ustaven odbor divadelní, který navázal na to, co bylo děláno již dříve, tj. pořádání divadelních představení, bálů a tanečních zábav. Sbor poskytoval finanční pomoc postiženým při požárech.

V roce 1928 byl majetek sboru odhadnut na 15.000 Kč. Pýchou pak byla čtyřkolová ruční stříkačka. V roce 1938 u příležitosti 50-ti let od založení sboru se v neděli 5.7. konaly různé slavnosti. Dokonce byla vydána zvláštní brožura o dějinách sboru. Autorem brožury byl František Chyba.

V současné době patří Sbor dobrovolných hasičů mezi nejaktivnějsší spolky v obci. Účastní se brigád na obci, organizují mládež v hasičském družstvu, družstvo dospělích se účastní regionálních soutěží, starají se obecní Výletisko a přilehlý areál.

Požární technika se skládá z požárního vozidla GAZ, vozidla VOLKSWAGEN TRANSPORTER a motorové čerpadlo P S12.

Zásahová jednotka má v současné době 9 členů.

V roce 2008 sbor hasičů plánuje přístavbu hasičské garáže, která je financována za podpory Jihomoravského kraje a bude zahájena v měsíci říjnu.

Odkaz do systému GeoportalOdkaz do systému Czech PointOdkaz do systému ePusaOdkaz do Vaše cesty k bezpečíOdkaz do Portál krizového řízení pro JMKOdkaz na Nadaci ČEZ
Administrativa Administrace | Prohlášení o přístupnosti Prohlášení o přístupnosti | Prohlášení o ochraně soukromí Prohlášení o ochraně soukromí | RSS RSS
Nacházíte se v módu s vypnutými grafickými prvky, proto vidíte tuto stránku bez ozdob a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2 a nepotřebujete grafické omezení, můžete se přepnout do grafického módu.