DRAKIÁDA BUDE PŘESUNUTA NA DALŠÍ VÍKEND!!!
Srdečně Vás zveme na Drakiádu, která se uskuteční 6.10.2024 od 14:00 u novostaveb na dolním konci. V případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta do kulturní místnosti OÚ. Více info zde.
So, 15/06/2024 - 00:00 - JIŘÍ KUDĚLA, PETR LYSÁČEK - FACELIFT
Obec Drahonín a její zastupitelé již v únoru začali připravovat projekt, který by změnil a zmodernizoval systém vytápění. Jelikož nepřipadala v úvahu samostatná kotelna na pevná paliva, tak se jevilo jako nejlepší řešení tepelné čerpadlo doplněné např. fotovoltaickou elektrárnou. Bohužel střecha OÚ není nejvhodnější pro fotovoltaické panely, neboť velkou část zabírá velký vikýř s okny. Taktéž samotní dodavatelé nám FVE na tuto budovu nedoporučili.
Proto jsme se rozhodli pro poptávku tepelných čerpadel. Zastupitelé vybrali vhodného dodavatele, který garantoval instalaci před topnou sezónou, ale nakonec byla montáž provedena ještě v letních měsícíh. Na akce se nám podařilo získat dotaci z JMK a také z Nadace ČEZ z projektu Podpora regionů.
Ceny elektrické energie se stále zvedají a tak věříme, že opustit pouze elektrické topení a využít tepelné čerpadlo se ukáže jako dobrá volba. Jelikož součástí budovy OÚ je i kulturní místnost a knihovna, tak doufáme, že i všichni návštěvníci pocítí tepelnou pohodu.
Při únové přípravě akce na opravu střechy přístřešku pro návštěvníky a opravu orchestřiště jsme ještě netušili, že bude areál na větší kulturní akce nevyužitý a prázdný z důvodů mimořádných opatření kvůli pandemii nemoci Covid-19, která zasáhla celý svět. Plánované 10.setkání harmonikářů se tak muselo odložit z důvodu omezeného množství návštěvníků akce, ale i z důvodu bezpečnosti samotných občanů, jejichž věkova kategorie je z těch rizikovějšich, tedy jedná se většinou o starší generaci.
S podporou dotace z JMK jsme tedy přístřešek opravili zgruntu, neboť nebyla vyměněna jen krytina, ale byly učiněny ještě další stavební úpravy a instalována i nová vazba, vzhledem ke špatnému stavu stávající. Bylo použito dříví z kůrovcové kalamity a na pořezu se brigádnicky podílelo nemalé množství dobrovolníků z řad hasičů a dalších občanů.
Jelikož už delší dobu trápíil všechny stav sociálního zařízení v tomto areálu, tak jsme využili finančního daru ČEZ, a.s. a započali letos s jeho modernizací. Instalovali jsme novou jímku a odpady, abychom ukončili nepříjemný zápach. V příštím roce chystáme druhou etapu tohoto projektu, kdy na jaře položíme novou venkovní dlažbu a kompletně se zmodernizuje interiér.
Věříme, že v roce 2021 se podaří pandemii koronaviru zastavit očkováním a náš areál opět naplní stovky návštěvníků, kteří ocení kvalitnější služby a útulnější prostředí.
Víceúčelové hřiště rozšířilo nabídku sportovních aktivit v Drahoníně na Tišnovsku. Vesnice se tak zařadila mezi nejlépe vybavené malé obce na jižní Moravě. 120 stálých obyvatel si kromě osvětleného sportoviště s umělým povrchem může užívat třeba koupaliště nebo dětské a fotbalové hřiště s rozsáhlým zázemím.
„Nezáleží ani tak na počtu obyvatel, ale spíš na jejich aktivitě a chuti se zapojit do života obce a práce, která je s tím spojená,“ vysvětluje nečekaně rozsáhlou nabídku sportovního zázemí starosta Drahonína Jiří Kotas. Posledním přírůstkem je rozlehlé víceúčelové hřiště s umělým povrchem a osvětlením. Užívat si ho budou děti i dospělí. Za slavnostním otevřením se ale podle obyvatel skrývá velký kus bezplatné práce dobrovolníků. „Chyběl nám prostor pro tenis, fotbálek, nebo třeba nohejbal a volejbal. O víceúčelové hřiště jsme stáli už řadu let. Jenže nejnižší nabídka, kterou jsme dostali, byla za milion a půl. A to je na malou obec moc. Takže jsme to zkusili jinak,“ odhaluje pozadí projektu místostarostka Jitka Plevová. Obec několik let připravovala terén a oslovovala sponzory. Když získala několik set tisíc korun od Jihomoravského kraje a energetiků, pustila se do stavby sama. Ve finále pořídila nové sportoviště za přibližně 700 tisíc korun, tedy méně než polovinu původní ceny. Prakticky všechnu práci totiž obstarali místní obyvatelé.
„Právě slib maximálního zapojení veřejnosti do stavby byl pro schválení daru z Nadace ČEZ rozhodující. Sami jsme to zároveň podpořili zařazením projektu do speciální mobilní aplikace EPP, kde na nové hřiště přispívali svým pohybem lidé z celé republiky,“ říká za ČEZ Petr Šuleř.
Právě místní, včetně dětí si i proto nemohli nechat ujít slavnostní otevření prostoru, který sami vybudovali. I přes studené počasí tady začaly první závody a zápasy. Stavební aktivity obce přitom ještě nekončí. Přidat chce tréninkovou tenisovou zeď a další menší hřiště. „Spokojení nebudeme nikdy. I když, až tady bude zimní stadion, kam si přijede zahrát Kometa, to už možná ano,“ dodává s úsměvem starosta. Sám ale zdůrazňuje, že se sportovišti nejsou spojeny jen první investice, ale i následná údržba. Obec se proto snaží volit taková řešení, která co nejméně zatíží její rozpočet.
Na přelomu července a srpna 2016 se náš projekt na Oranžové hřiště stal součástí mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem. Za necelých 10 dnů se nám podařilo nasbírat neuvěřitelných 270 000 bodů, což se na samém začátku zdálo jako věc nemožná. Celá obec sportovala jak o život, tatínkové jezdili do práce na kole, děti se snažily a pořád někde běhaly, tancovaly a také řádily na kolech a sbíraly bodíky. Samozřejmě musím poděkovat také ostatním dárcům, které náš projekt „Více místa pro sport“ zaujal a poslali mu svoje body. Nyní jsme tedy měli nárok získat částku 100 tis. Kč od Nadace ČEZ.
Od června měl Drahonín schválené i dotace od Jihomoravského kraje z Programu rozvoje venkova na modernizaci sportoviště v částce 200 tis. Kč, ale pro započetí stavby jsme potřebovali ještě další impuls a ten přišel právě po našem úspěchu v EPP Nadace ČEZ. Když nám byl posléze schválen i finanční dar od ČEZ a.s. ve výši 50 tis. Kč, tak bylo rozhodnuto a koncem srpna začaly zemní práce pro přípravu drenáží a podkladu pro položení tzv. umělého trávníku.
Naši občané většinou z řad sportovců, zastupitelů, hasičů a tatínků se činili a hřiště rostlo téměř před očima. Betonovali jsme obrubníky, stavěli ploty, urovnávali povrch, a tak bylo za 2 měsíce vše připraveno pro položení finálního umělého povrchu. Dodavatelskou firmou jsme byli pochváleni, že profesionálové mnohdy neodvedou tak dobrou práci při přípravě povrchu jako se povedlo nám nadšencům.
Na novém hřišti se může hrát tenis, volejbal, nohejbal, florbal, malá kopaná či streetball, navíc ho v zimě můžeme využít k bruslení. Nabízí se tedy široká paleta sportů, které mohou využívat děti i dospělí k tréninku či rekreačnímu sportu. Náš Sportovní klub každoročně pořádá turnaj v nohejbale, nyní k nim přibude určitě ještě i tenisový turnaj a ostatní ukáže čas.
V současné době nám zbývají dokončit ještě poslední terénní úpravy okolí, a pak se můžeme všichni těšit na slavnostní otevření, které se plánuje na přelom dubna a května.
Sto tisíc korun se pokusí v unikátní mobilní aplikaci EPP získat menší jihomoravská obec Drahonín. Peníze potřebuje na první etapu vybudování bezpečného víceúčelového hřiště. V nabídce aplikace se její projekt objevil 29. 7. 2016 s názvem „Více místa pro sport“ a na získání potřebného počtu bodů má jen několik dní.
„Máme obrovskou radost, že nám roste počet dětí, ale ty větší zatím jezdí za sportem do měst, což je hlavně pro rodiče hodně náročné. Naším snem je proto kvalitní víceúčelové hřiště a děláme pro to vše,“ říká starosta Jiří Kotas.
Část peněz si obec ušetřila v rozpočtu, další chce získat pomocí grantů. Nyní se jí podařilo prosadit se do unikátní mobilní aplikace EPP Nadace ČEZ. „Ta umí, zjednodušeně řečeno, přepočítávat pohyb na peníze. Takže pokud si ji někdo zapne a sportuje, může potom svou energií, kterou Nadace přepočítá na peníze, přispět na některý z projektů. A jedním z nich bude i Drahonín,“ vysvětluje zástupce Nadace ČEZ Petr Šuleř.
Nové hřiště by mělo vzniknout v klidné části obce v blízkosti letního kulturního areálu a koupaliště. Obec počítá s tím, že výstavbu rozdělí do více fází dle objemu získaných peněz a svých rozpočtových možností. „Na sportoviště už se těšíme, do budování se určitě zapojí i veřejnost, ale na druhou stranu kvůli němu obec nebudeme zadlužovat, takže věřím, že se najde dostatek sportovců, kteří nám pomohou“, upřesňuje starosta. Jistá je podle něj podpora všech obyvatel, ne všichni ale disponují chytrým telefonem.
Aplikaci EPP je možné zdarma stáhnout pro všechny typy chytrých mobilních telefonů. Kromě charitativní funkce funguje zároveň jako sportovní aplikace měřící například ujetou, či uběhnutou vzdálenost, nebo spálené kalorie.
Pro sezónu 2016 jsme pro Vás přichystali novinku, a to ještě lepší kvalitu vody v naší požární nádrži, která v letních měsících slouží jako koupaliště. Od společnosti ČEZ a.s. jsme získali finanční dar na zajištění čistoty vody a zakoupení robotického vysavače, který odstraní nečistoty ze dna a stěn bazénu.
Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že naši snahu oceníte.